Randevu

Kapak malpozisyonları PDF Yazdır e-Posta

         Göz kapakları işlev ve yapı olarak vertikal planda açılıp kapanan bir perdeye benzetilebilir. Mekanik olarak oldukça hareketli olan bu yapısının yanı sıra üzerinde gözleri koruyan ve ıslanmasını sağlayan değişik anotomik yapıları içermektedir. Kapak kenarı, kirpikler ile kapak kenarının duruş biçimini etkileyen hastalıklar genel olarak kapak malpozisyonları olarak adlandırılırlar.

 
a-      Entropion: Kapak kenarının içe doğru dönmesidir. Özellikle ileri yaşlarda sık karşılaşılır. Ender olarak konjenital (doğumsal)da olabilir. Tedavisi cerrahidir.
b-      Ektropion: Kapak kenarının dışa doğru dönmesidir.Çok büyük oranda alt kapakta görülür. Özellikle punktum bölgesini içine alırsa gözyaşının dışarı doğru akmasına sebep olur.İnvolüsyonel (yaşlılığa bağlı), sikatrisiyel (travmatik), konjenital veya bazı cilt hastalıklarına bağlı olarak gelişebilir.
c-      Fasial Paralizi: Fasiyel paraliziler sadece kozmetik kusur oluşturacak kadar hafif derecede olabileceği gibi bazen ciddi oküler sorunlar yaratabilir. Açıkta kalan korneada oluşan keratit ilerleyen korneal ülserasyonlarda gözün kaybına yol açabilir. Fasiyel siniri ilgilendiren tümörler, cerrahi, yaralamalar veya enflamasyon sonucu oluşabilir. Tedavisinde gözün açık kalmasını sağlamak temel amaçtır.
 
 
 
d-      Trikiasis: Kirpiklerin değişik nedenlerleanormal olarak göz küresine doğru yönlenmesidir. Mekanik yaralanmalar, yanıklar, trahom, deri hastalıkları, entropion trikiasise sebep olabileceği gibi nedensizde olabilir. Epilasyon, diatermi, elektrolizis, krioterapi veya cerrahi tedavi ile sorun çözülür.
 
Copyright © 2010 TURKUAZ GÖZ MERKEZİ - Her hakkı saklıdır. Son güncelleme 6 Şubat 2012 webmaster